Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Ogrodzenia ochronne w przedsiębiorstwach. Co należy wiedzieć?

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 162

Odseparowanie części maszyn w przedsiębiorstwie jest możliwe dzięki ogrodzeniom ochronnym. Zastosowanie właściwego modelu jest jednak konieczne jeśli chcemy mówić o faktycznym bezpieczeństwie.

Ogrodzenia ochronne w przedsiębiorstwach. Co należy wiedzieć?
Odseparowanie części maszyn w przedsiębiorstwie jest możliwe dzięki ogrodzeniom ochronnym. Zastosowanie właściwego modelu jest jednak konieczne jeśli chcemy mówić o faktycznym bezpieczeństwie na terenie obiektu. Samo użytkowanie takich ogrodzeń jest podyktowane właściwościom ochronnym, często niezbędnym przy obecności pracowników przebywających w bliskim otoczeniu skomplikowanych maszyn. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom dobierania ogrodzeń ochronnych oraz błędom wynikającym z nieznajomości tematu.

Strefy zagrożenie występujące w wielu przedsiębiorstwach wymagają zastosowania ogrodzeń ochronnych dla poszczególnych rejonów na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Ocena ryzyka pozwala zastosować rozwiązania zgodne ze znakiem CE, który decyduje o zgodności z unijnymi wymogami w tym zakresie. Szukając ochronnego ogrodzenia dla maszyn, możemy popełnić błędy wynikające z niedostosowania konstrukcji do potrzeb. Jednym z nich jest zbyt niskie ogrodzenie lub  posiadające łatwy dostęp do otwierania przez nieupoważnionych pracowników. Może do prowadzić go groźnych w skutkach wypadów, wynikających ze zbyt łatwego dostępu, możliwości pokonania ogrodzenia górą. Dlatego należy uwzględniać normy mówiące o odległości ochronnej uniemożliwiających łatwy dostęp rękami do stref niebezpiecznych. Traktuje o tym norma PN-EN ISO 13857. Niestosowanie się do zaleceń może prowadzić do sytuacji wręcz kuriozalnych. Przykładem są ogrodzenia o zbyt małej wysokości, wyposażone jednocześnie w specjalną blokadę ewakuacyjną. Taka konstrukcja umożliwia proste sięganie do zabezpieczenia i otwarcie drzwi, a tym samym zagrożenie wynikające z przekroczenia przez pracownika strefy ochronnej.

Większość maszyn mogących powodować realne zagrożenie ma co prawda specjalny wyłącznik awaryjny, który w razie potrzeby stopuje maszynę. Następuje to jednak z pewnym opóźnieniem, a to może skutkować z kolei wstrzymaniem procesu produkcyjnego, uszkodzeniem materiałów lub niebezpieczeństwem dla pracownika przebywającego w okolicy pracującej maszyny. Problematyczne może być także umieszczenie stanowisk pracowniczych w zbyt bliskim sąsiedztwie ogrodzenia i pracujących za nim maszyn. Ogrodzenie ochronne w przedsiębiorstwie powinno uniemożliwiać przedostanie się w okolice pracujących maszyn zarówno górą przez odblokowanie drzwiczek, jak i dołem przez zbyt duży odstęp ogrodzenia od ziemi. Kłopotliwe jest też wybieranie ogrodzeń niedostosowanych do wymagań bezpieczeństwa firmy. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie wariantów konstrukcyjnych posiadających tłoczenia lub druty ułatwiające wspinanie się i przekroczenie ogrodzenia. Zapis ten znajdziemy w normie PN-EN ISO 141120 w punkcie piątym.

Ostatnią kwestią jest korzystanie z niedokładnych w swej konstrukcji rozwiązań. Chodzi tu o wykorzystywanie profili słabej jakości, z ostrymi krawędziami, brakiem nakładek ochronnych na stalowych elementach. Mogą one skutkować uszkodzeniami ciała, dlatego też należy stosować wyłącznie sprawdzone ogrodzenia bezpieczne w użytkowaniu. Zabezpieczenie maszyn przy użyciu ogrodzenia powinno też uwzględniać możliwość wygodnego dotarcia do strefy zagrożenia przez uprawniony personel. Co pewien czas potrzebne są naprawy oraz konserwacja. W kwestii odległości elementów ogrodzenia od maszyn i innych części zakładu pracy warto zajrzeć do normy PN-EN ISO 14120. Znajdziemy tam szczegółowe zapisy dotyczące doboru ogrodzenia wraz w uwzględnieniem niezbędnych czynników z zakresu bezpieczeństwa.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.