Dzisiaj jest: 16.10.2019, imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Malujemy drewniane ogrodzenie. Jaka farba do płotu?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 161

Tradycyjne ogrodzenie drewniane stanowi piękną ozdobę każdej posesji lub ogrodu. Standardowy kolor nie musi jednak odpowiadać każdemu, dlatego warto zastanowić się nad możliwością pomalowania płotu.

Malujemy drewniane ogrodzenie. Jaka farba do płotu?
Tradycyjne ogrodzenie drewniane stanowi piękną ozdobę każdej posesji lub ogrodu. Standardowy kolor nie musi jednak odpowiadać każdemu, dlatego warto zastanowić się nad możliwością pomalowania płotu w wybranym przez siebie kolorze. Uzyskamy w ten sposób interesujący efekt wizualny, a przy okazji zapewnimy dodatkową ochronę przed dostępem wody do naturalnego materiału jakim jest drewno.

Zarówno w przypadku ogrodu, jak i ogrodzenia zamontowanego wokół posesji możemy wykorzystać do pomalowania wszelkiego rodzaju lakiery, lazury, czy emalie. W zasadzie jedynym ograniczeniem przy aplikacji farby jest nasza wyobraźnia, ponieważ możemy wykorzystać tylko jedną barwę lub dwa, trzy kolory w celu uzyskania indywidualnego efektu całości. Przykładem są tu rozwiązania takie jak pokrycie lakierem wybranych fragmentów, a innych części białą lub błękitną farbą. Dobrej jakości emalia z powodzeniem zabezpieczy cały płot, który będzie narażony przez kolejne lata użytkowania na działania czynników atmosferycznych. Ważne jest także dokładne rozeznanie rynku jeżeli chodzi o dostępne materiały. W przypadku drewnianego płotu konieczny jest zakup emalii przystosowanej do malowania na zewnątrz. Tylko wtedy możemy liczyć na skuteczną ochronę przed palącym letnim słońcem, czy niską temperaturą i śniegiem w zimę. Dodatkowe właściwości takiej farby to chociażby warstwa hydrofobowa, dzięki czemu padający deszcz będzie spływał swobodnie aż do gleby. Tym samym nie ma problemu z ciągłą wilgocią zalegającą w strukturze drewna. 

Emalia dostosowana do drewna jest bardzo wygodna w aplikacji, nie ścieka po ogrodzeniu, wysycha w ciągu zaledwie kilku godzin i możliwe jest nakładanie drugiej warstwy, ponadto nie wydziela dużych ilości nieprzyjemnego zapachu. Najlepszymi warunkami do malowania są niezbyt gorące dni, kiedy wilgotność powietrza nie przekracza 80 procent. Niewskazane są wszelkie próby malowania przy niskich temperaturach, ponieważ emalia skutecznie pokrywa powierzchnię w temperaturze powyżej 5,6 stopni Celsjusza. Niekorzystne jest też palące słońce, które zbyt szybko wysusza farbę. W przypadku starszych ogrodzeń przed położeniem nowej powłoki należy bezwzględnie pozbyć się starej farby przy użyciu papieru ściernego o grubych ziarnach lub też szlifierki dla dużych powierzchni. Jeśli chodzi o zupełnie nowe ogrodzenie z drewna to najpierw należy dokładnie pokryć powierzchnię przy użyciu głęboko wnikającego w strukturę impregnatu. Tylko taka powłoka pozwala na ochronę przed wpływem grzybów i insektów. Emalię akrylową zwykle przed położeniem rozcieńcza się nieco wodą, a całość wygodnie pomalujemy przy użyciu pędzla oraz wałka. Wałek wykorzystamy do większych powierzchni, natomiast pędzel do trudno dostępnych miejsc.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.