Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Czym obsadzić siatkę ogrodzeniową do roślin pnących?

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 709

Siatki wykorzystywane do ogrodzenia posesji należą do tanich rozwiązań. Stosunkowo niska cena nie oznacza jednak, że musimy rezygnować z właściwości estetycznych takiej konstrukcji.

Czym obsadzić siatkę ogrodzeniową do roślin pnących?
Siatki wykorzystywane do ogrodzenia posesji należą do tanich rozwiązań. Stosunkowo niska cena nie oznacza jednak, że musimy rezygnować z właściwości estetycznych takiej konstrukcji. W praktyce nie możemy zrobić zbyt wiele w tym zakresie, ponieważ siatka ogrodzeniowa sama w sobie nie stanowi dużej ozdoby terenu wokół. Można to jednak zmienić wykorzystując rośliny pnące, które swoją formą zdecydowanie odmienią istniejący płot.

Rozważając możliwość wykonania ogrodzenia z siatki należy wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne, ponieważ najtańsze konstrukcje będą dość szybko niszczeć. Pojawiającej się rdzy unikniemy wybierając wariant ocynkowany lub dodatkowo powlekany powłoką PVC. Uzyskamy w ten sposób stabilną konstrukcję, odporną zarazem na szkodliwe działanie wilgoci i rdzę. Dobrym sposobem na otrzymanie ciekawego wizualnie ogrodzenia jest wykorzystanie roślin wieloletnich, które sadzimy wzdłuż całego płotu. Taka roślina bardzo szybko obejmie całą siatkę gęstym splotem, który będzie się zmieniał wraz z porami roku. Często wybieranym gatunkiem jest winobluszcz pięcioklapowy oraz rdest Auberta. Pierwszy w trakcie trwającej jesieni uzyska kolor pięknej czerwieni, z kolei drugi rośnie niezwykle szybko (kilka metrów rocznie). Z roślin ozdobnych trzeba też wymienić glicynię, która to dzięki pięknie wybarwionym żółtym, fioletowym lub białym kwiatom gęsto pokryje ogrodzenie. Wybór pnączy jest naprawdę szeroki i wymaga jedynie zapewnienia żyznej gleby przy ogrodzeniu oraz okresowej dbałości i pielęgnacji w trakcie wzrostu. Rośliny te bez względu na wybrany gatunek pełnią rolę ozdobną, ale też chronią przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów w okresie od późnej wiosny do jesieni.

Istnieją też odmiany, które skutecznie okalają ogrodzenie przez cały rok. Takim gatunkiem jest popularny bluszcz pospolity, często ciemno zielony. Jest to bardzo wdzięczny bluszcz, ponieważ nie wymaga szczególnych warunków środowiskowych. Nie przeszkadzają mu jakościowo słabsze gleby, jak również brak dostępu do dużych ilości słońca dziennego. To wyjątkowe ułatwienie dla właścicieli działek położonych od strony północnej, gdzie słońce bywa rzadkim gościem. Wielbiciele zmiany w estetyce przestrzeni mieszkalnej mogą wykorzystać też inne gatunki wymagające pielęgnacji i okresowej całkowitej wymiany. Mowa tu o roślinach jednorocznych jak chociażby czerwona i biała fasola kwitnąca dwukolorowym kwieciem, czy nasturcja pnąca. Interesujący efekt daje też dobrze znana dynia ozdobna, czy groszek pachnący. Jeżeli chcemy zadbać nie tylko o estetykę, lecz także bezpieczeństwo to warto zainteresować się kolczastymi odmianami. Chronią one skutecznie posesję nie tylko przed wzrokiem, ale też dostępem na teren posesji osób niepożądanych. Wśród takich gatunków pnączy możemy wymienić ognik zimnozielony rodzący różnokolorowe owoce w zależności od wybranej odmiany. Podobny efekt uzyskamy przy użyciu berberysów, które skutecznie otulają płot, a ich kolczasta struktura poprawia bezpieczeństwo terenu wokół.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.