Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Balustrady balkonowe – nowoczesne i nierdzewne?

Dodano: rok temu Czytane: 324

Barierki montowane na balkonach i tarasach swoją konstrukcją przypominają tradycyjne ogrodzenia.

Balustrady balkonowe – nowoczesne i nierdzewne?
Barierki montowane na balkonach i tarasach swoją konstrukcją przypominają tradycyjne ogrodzenia. Służą one nie tylko jako zabezpieczenie budynku, lecz przede wszystkim stanowią rolę ochronną dla domowników przebywających na tarasie lub balkonie. Trzeba też wspomnieć o aspekcie wizualnym, ponieważ balustrady stanowią piękną ozdobę każdego obiektu.

Przy wyborze balustrady powinniśmy zwrócić uwagę na jakość materiałów, która decyduje o trwałości takiej konstrukcji oraz jej bezpieczeństwie. Niezawodność i wizualny efekt to najczęściej wybierane cechy w tracie poszukiwania najlepszego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Posiadając już pobudowany obiekt należy jeszcze uwzględnić czynniki takie jak spójność całej konstrukcji z zamontowaną barierka balkonową lub stylistyką tarasu. Jedna decyzja zwykle decyduje o wprowadzeniu tego samego rozwiązania dla barierek przy schodach, na balkonie i tarasie. Zwykle to ogrodzenie stanowi punkt wyjścia do wyboru spójnej wizualnie całości. Wśród różnych modeli barierek znajdziemy m.in.:

- balustrady kute, żeliwne
- balustrady betonowe
- balustrady drewniane
- balustrady z metalu, ze szklanym wypełnieniem
- balustrady tradycyjne stalowe


Popularnym wariantem są balustrady ze stali nierdzewnej, które znajdziemy w budynkach minimalistycznych. Jest to rama o prostej konstrukcji złożonej ze stalowych rurek oraz ewentualnego wypełnienia mleczną szybą lub przezroczystą. Ten rodzaj pasuje przede wszystkim do budynków nowoczesnych. Podstawową zaletą jest tu możliwość uzyskania ciekawego wizualnie efektu, a w przypadku szyby mlecznej ograniczenia spojrzeń przechodniów i sąsiadów. Podobnym rozwiązaniem, jednak nieco bardziej dekoracyjnym są balustrady żeliwne. Komponują się one doskonale z terenami zielonymi, a sama konstrukcja dopełnia elegancję w budynkach bez względu na ich typ. Możemy tu wybierać wśród różnych kolorów barierek: złote, miedziane, brązowe, czy pokryte patyną. Ekonomiczny wariant to wykorzystanie prostej stali nierdzewnej z elementami pionowymi. Tradycyjnym materiałem jest też drewno, zagościło ono już na stałe także przy produkcji ciekawych stylistycznie balustrad. Ten wariant sprawdzi się przede wszystkim w obiektach drewnianych. Często wykorzystywane przy tarasach są barierki o konstrukcji przypominającej sztachety płotu. Gęsto położone konstrukcje eliminują spojrzenia sąsiadów, natomiast wariant ażurowy odsłania nieco przestrzeń. Drewno jest tym materiałem, który sprawdzi się zarówno w sielskich, wiejskich budynkach, jak i tych o nowoczesnej kubaturze. Istotny jest tu wybór gatunków odpornych na działanie negatywnych czynników atmosferycznych.

Balustrady z betonu natomiast dopasujemy do nieco starszych budynków, jak i tych nowoczesnych. Taki wariant jest chętnie stosowany w budynkach, gdzie liczy się bogata estetyka przypominająca niegdysiejsze dworki. Przy wyborze tego rozwiązania należy pamiętać, iż może ono optycznie zmniejszyć balkon oraz prowadzić do zabierania światła nawet dużym oknom balkonowym. Bez względu na wybrany rodzaj ogrodzenia konieczna jest okresowa kontrola. W przypadku stali nierdzewnej jest to jedynie przetarcie barierek, z kolei modele ze szklanym wypełnieniem będą trudne w utrzymaniu czystości z zewnętrz budynku. Elementy żeliwne co kilkanaście lat będą wymagały ponownego malowania, mało kłopotliwe będą balustrady betonowe. Z kolei drewno wymaga okresowej konserwacji co kilka lat.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.