Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Skuteczne ogrodzenie działki rekreacyjnej.

Dodano: rok temu Czytane: 205

Działki rekreacyjne wyróżniają się swoją architekturą na tle terenów pod budowę domów lub innych obiektów gospodarczych. Są to przede wszystkim miejsca oddalone od miejskiego zgiełku.

Skuteczne ogrodzenie działki rekreacyjnej.
Działki rekreacyjne wyróżniają się swoją architekturą na tle terenów pod budowę domów lub innych obiektów gospodarczych. Są to przede wszystkim miejsca oddalone od miejskiego zgiełku, a ich lokalizacją są zwykle tereny położone w okolicach jezior oraz lasów. Tego typu miejsca są zawsze grodzone, jednak wybór wariantu różni się tu w stosunku do innych budynków mieszkalnych. Wynika to z wielu czynników, my przyjrzymy się stosowanym rozwiązaniom właśnie pod kątem ogrodzenia dla działki rekreacyjnej.

Podobnie jak w przypadku innych obiektów, tak i tutaj konieczna jest odpowiednia ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Działki rekreacyjne są narażone szczególnie, gdyż nie są zamieszkiwane przez właścicieli przez cały rok, lecz jedynie w okresie wiosenno – letniego wypoczynku. Niemniej jednak mało ekonomicznym rozwiązaniem byłoby tu postawienie ogrodzenia metalowego o grubych przęsłach. W przypadku naszej nieobecności na miejscu w ciągu roku musimy się liczyć z możliwością włamania się do domku. Wynika to z przeświadczenia złodzieja, iż tak porządne zabezpieczenie musi kryć za sobą obiekt pełen kosztowności w środku. Nie oznacza to jednak, iż mamy wybierać najtańszy możliwy wariant. Chodzi tu o dopasowanie stylistyki ogrodzenia do architektury wokół przy jednoczesnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych. Warto pamiętać, że nawet najdroższe ogrodzenie jest do pokonania, jeżeli nikt stale nie pilnuje działki. Dlatego konieczne jest względnie dobre zabezpieczenie obiektu przy zachowaniu właściwości estetycznych bliskich właścicielowi działki rekreacyjnej. Tereny znajdujące się z dala od zabudowań w okolicach lasu dobrze jest wyposażyć w ogrodzenia stanowiące ochronę przed dostępem zwierząt na teren posesji rekreacyjnej.

Bardzo popularnym i wciąż sprawdzonym rozwiązaniem są ogrodzenia wykonane z paneli z siatki lub paneli kratowych. Stanowią one bardzo prostą w montażu konstrukcję i jednocześnie wytrzymałą. Ten rodzaj ogrodzenia polecamy szczególnie dla terenów o dużej powierzchni, gdzie wymagane są duże ilości materiału. Z kolei panele kratowe stawiane na podmurówce są dość sztywne, a ich gęste oczka uniemożliwiają łatwe dostanie się zwierząt lub nieporządanych osób na teren działki. Oba rozwiązania są chętnie wykorzystywane dla działek rekreacyjnych także przez swoje doskonałe walory wizualne. Chodzi tu nie o wygląd samego ogrodzenia, lecz przejrzystość okolicznych terenów. Działka rekreacyjna służy przecież głównie wypoczynkowi i rekreacji, a więc i obserwacji przyrody wokół. Oba warianty są ekonomicznie korzystnym rozwiązaniem, które nie budzi zastrzeżeń pod kątem estetyki. Wbrew pozorom nie są to ogrodzenia podatne na łatwe uszkodzenia i dobrej jakości panele siatkowe lub kratowe zachowują swoje właściwości przez wiele lat.

Drugim rodzajem ogrodzenia jaki możemy polecić jest zastosowanie drewna jako klasycznego materiału wpisującego się w stylistykę działki rekreacyjnej. Ogrodzenie drewniane sprawdzi się zarówno w otoczeniu nowoczesnych domków, jak i tych o klasycznej zabudowie. Jedyne o czym należy pamiętać to wybór gatunków wytrzymałych na zmienne warunki pogodowe i okresowe stosowanie impregnatów zabezpieczających. Przy stawianiu ogrodzenia bez względu na wybrany rodzaj musimy pamiętać o budowie konstrukcji nie wyższych niż 2,2 metra. Wówczas nie ma konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Musimy też wiedzieć, że w przypadku działki położonej w miejscu o różnej wysokości potrzebne będzie pobudowanie muru oporowego i uzyskanie pozwolenia. Zgoda urzędników jest także potrzebna dla ogrodzeń wyższych niż maksymalne 2,2 m.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.