Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Płoty drewniane dla ogrodu i posesji.

Dodano: rok temu Czytane: 225

Drewno służy już od wielu lat do tworzenie ogrodzeń, zarówno posesyjnych, jak też ogrodowych. Popularność tego rozwiązania nie powinna dziwić nikogo, gdyż każdy ogród prezentuje się niezwykle okazale.

Płoty drewniane dla ogrodu i posesji.
Drewno służy już od wielu lat do tworzenie ogrodzeń, zarówno posesyjnych, jak też ogrodowych. Popularność tego rozwiązania nie powinna dziwić nikogo, gdyż każdy ogród prezentuje się niezwykle okazale w otoczeniu tego naturalnego surowca. Podobnie ma się sprawa ogrodzeń dla budynków z drewna, gdzie materiał ten staje się podstawowym wyborem wśród klientów. Co powinniśmy wiedzieć na temat drewna wykorzystywanego do grodzenia terenów?

Drewno jest w pełni naturalnym materiałem, co umożliwia komponowanie się konstrukcji z budynkami wykonanymi z bali oraz wśród ogrodów pełnych kwiatów, drzew i krzewów. Za wyborem drewnianego ogrodzenia przemawia prostota montażu oraz ponadczasowy wygląd. Musimy jednak pamiętać o regularnej konserwacji, dzięki czemu możliwe jest zachowanie niemal niezmienionych właściwości materiału przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wśród polecanych przez producentów ogrodzeń gatunków drzew znajdziemy: drewno świerkowe, sosnowe oraz modrzewiowe. Sosna charakteryzuje się bardzo ekonomiczną ceną, szeroką dostępnością i niską wagą. Świerk podobnie jak inne gatunki należy w miarę możliwości stawiać na wykonanej wcześniej podmurówce. Jest ona w przypadku świerku zalecana szczególnie ze względu na podatność na wyciąganie wilgoci z podłoża. Niemniej jednak jest to gatunek schnący bardzo szybko i charakteryzuje się dobrą trwałością. Drewno modrzewiowe jest z kolei wytrzymałe i niestraszne są mu pękania wynikające z narażenia na zmienne warunki atmosferyczne.

Rodzaje płotów z drewna

Płot myśliwski – typ ten jest wykorzystywany do grodzenia większych terenów, gdzie występują duże powierzchnie z posianą trawą. Rodzaj ten jest chętnie stosowany szczególnie w ogrodach i składa się z grubych, pionowych belek z przymocowanymi przęsłami. Przeciętne przęsło ma tu w granicach maksymalnie 2,5 m szerokości i jest niezbyt wysokie (1m). Sprawia to, iż mamy tu do czynienia z ograniczonym rozwiązaniem przeznaczonym głównie dla ogrodnictwa. Dlatego też podstawową funkcją ogrodzenia nie jest tu ochrona działki, lecz wyznaczenie granic i funkcja estetyczna. Możemy też na bazie płotu myśliwskiego wykonać naturalną instalację, którą będą otaczać pnącza.

Płot ażurowy – tutaj również możliwa jest aranżacja konstrukcji jako miejsca dla pnączy, znajdziemy tu także szerokie prześwity. W zakresie wymiarów mamy tu pełną dowolność, podobnie zresztą jak w przypadku kształtów ogrodzenia.

Płot sztachetowy – rodzaj ten jest popularny od dziesiątek lat, głównie w przypadku ogrodów wiejskich. Typ ten jest nieco wyższy, jednak rozmiary oraz kształt jest zależny od oferty wybranego producenta. Przeciętna wysokość waha się tu od około 50 cm do 120 cm, a więc płot może być z powodzeniem wykorzystywany do oddzielania wybranych terenów w ogrodzie oraz tworzenia prostych granic działki. Płot sztachetowy nie zapewnia pełnej ochrony ze względu na swoją wysokości oraz prześwitującą konstrukcję. Niemniej jednak w odróżnieniu od poprzednika mamy tu dużo lepszą ochronę przed dostępem zwierząt takich jak psy, czy zające. Konstrukcja jest tu równie łatwa do montażu jak poprzednia.

Płot boazeryjny, lamelowy, osłonowy – typ ten charakteryzuje się solidną budową oraz maksymalną wysokością do nawet 200 cm. Nie ma tu żadnych prześwitów, a więc konstrukcja jest bardzo szczelna i niewidoczne jest wnętrze tak otoczonej działki. Ten model nie należy do najtańszych, co wynika z ilości i jakości użytych materiałów. Ogrodzenie z powodzeniem chroni teren przed zwierzyną oraz wiatrem. Zwykle płoty tego typu są wykorzystywane do odzielenia części gospodarczej od ogrodu.

Płot z półwałków – dzięki tej konstrukcji oddzielimy od siebie wybrane miejsca w ogrodzie np. trawniki, dróżki, otoczymy też skalniak. Wszystko to za sprawą niskiej wysokości w granicach 10 - 20 cm. Rozwiązania oferowane przez producentów przypominają do złudzenia płoty sztachetowe w wersji mini. Mimo prostego montażu, czyli wkopania w ziemię potrzebna jest tu impregnacja co 12 miesięcy. Przeciętną trwałość płotu z półwałków ocenia się na maksymalnie kilka lat. Alternatywą mogą być tu palisady, których trwałość wynosi nieco więcej.

Płot bambusowy – rodzaj ten jest wykorzystywany szczególnie w przypadku ogrodów orientalnych, gdzie liczą się właściwości estetyczne i dopasowanie do wybranej kompozycji. Wysokość płotu waha się tu pomiędzy 80, a 160 cm. Zaletą tego rozwiązania jest szczelna konstrukcja pełniąca rolę zabezpieczenia od wiatru oraz wzrokiem sąsiadów. Płot ten występuje w formie mat, można więc wykorzystać je w ramach ogrodzenia tarasów i balkonów.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.