Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Żywopłot jako forma ogrodzenia?

Dodano: rok temu Czytane: 229

Ten naturalny sposób ogrodzenia działki docenia coraz większa liczba osób. Wybór odpowiedniego gatunku roślin i metody przycinania ułatwia manipulowanie wysokością oraz kształtem całej konstrukcji.

Żywopłot jako forma ogrodzenia?
Ten naturalny sposób ogrodzenia działki docenia coraz większa liczba osób. Wybór odpowiedniego gatunku roślin i metody przycinania ułatwia manipulowanie wysokością oraz kształtem całej konstrukcji. Żywopłot wymaga jednak wyjątkowej uwagi przez cały okres użytkowania, co stanowi piękną ozdobę każdej posesji. Wśród zalet takiego rozwiązania należy wymienić nie tylko właściwości estetyczne, ale też czysto praktyczne. Żywopłot bardzo skutecznie odgradza prywatny teren od spojrzeń przechodniów, pochłania też część zanieczyszczeń z powietrza oraz hałas. Musimy się jednak liczyć z dużą ilością pracy, począwszy od przystosowania terenu, aż po założenie żywopłotu i dalszą pielęgnację. Osiągniecie pożądanego efektu jest możliwe tylko wtedy, gdy każdy etap zostanie przeprowadzony w sposób skrupulatny i będziemy regularnie dbać o nasze naturalne ogrodzenie. Miejscem dla zasadzenia średnich lub wysokich żywopłotów są tereny, które chcemy odgrodzić od reszty. Aby żywopłot spełniał rolę ogrodzenia powinien mieć przynajmniej 2 metry wysokości. 

Czas zasadzeń

Zarówno jeżeli chodzi o drzewa, jak i krzewy konieczne jest dokonywanie nasadzeń od wiosny do jesieni. Odradzamy nasadzenia w czasie skrajnie wysokich temperatur, ponieważ trudno jest wtedy o właściwe nawodnienie. Jednak jest to możliwe przy stosowaniu regularnego podlewania gatunku roślin odpornego na warunki pogodowe. Nieco inaczej wygląda kwestia roślin o słabym ukorzenieniu, cechują się one niższą ceną, jednak wymagają posadzenia między kwietniem, a październikiem. W przypadku iglaków z kolei najlepiej jest dokonać sadzenia w okresie między sierpniem, a wrześniem. Wynika to z dość szybkiego okresu przejścia w stan odpoczynku zimowego.

Gatunki ułatwiające formowanie żywopłotu

Jak już wcześniej wspominaliśmy, najlepszym wyborem są gatunku odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale też posiadających odpowiednie cechy dotyczące rozrostu. Chodzi tu o wybór wyłącznie gatunków o gęstym zagęszczeniu, szybko i silnie rosnących, ale też odpornych na przycinanie bez szkody dla właściwości estetycznych naturalnego ogrodzenia. Warto dokładnie ocenić miejsca mniej lub bardziej nasłonecznione i na tej podstawie dobierać gatunki. Wśród lubiących cień roślin znajdziemy cisy (pośredni i pospolity) oraz grab pospolity. Chętnie wybierane są głównie gatunki zimozielone stanowiące piękną ozdobę bez względu na porę roku. Wśród gatunków liściastych dobrym wyjściem jest zakup bukszpanów, a z iglaków jałowców oraz świerków. Jeśli chodzi o krzewy i drzewa to sprawdzają się tu berberysy, dereń biały, leszczyny, buki, pięcorniki.

Regularna pielęgnacja

Pielęgnacja nie różni się tu w zasadzie od tradycyjnych roślin występujących w ogrodzie. Konieczne może być nieco częstsze nawadnianie, szczególnie w miejscach o wysokim nasłonecznieniu w okresie letnim. Korzystnie też wpływają wszelkiego rodzaju nawozy mineralne dobrane do gatunku roślin pełniących rolę żywopłotu. Jeśli chodzi o przycinanie to warto robić to 1,5 – 2 miesiące, tak aby ogrodzenie utrzymywało geometryczny kształt. Wszelkie zabiegi tego typu należy wykonywać z dużą rozwagą. Często w naturalnym ogrodzeniu ptactwo tworzy swoje gniazda. Nigdy nie przycinajmy żywopłotu w czasie upałów lub zbyt wysokich temperatur, grozi to poparzeniem i uszkodzeniem liści. Najlepiej jest wybierać dni bez deszczu, lecz zachmurzone i niezbyt ciepłe.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.