Dzisiaj jest: 17.8.2019, imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Jakie rośliny, kwiaty posadzić wokół ogrodzenia?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 146

Ogrodzenie terenu wymaga nieraz od właścicieli posesji zagospodarowania pozostałej przestrzeni. W tym celu wykorzystuje się głównie różnego rodzaju podłoża wykonane z kamieni, kory drzew.

Jakie rośliny, kwiaty posadzić wokół ogrodzenia?
Ogrodzenie terenu wymaga nieraz od właścicieli posesji zagospodarowania pozostałej przestrzeni. W tym celu wykorzystuje się głównie różnego rodzaju podłoża wykonane z kamieni, kory drzew, ale także nasadzenia roślin. To one są często estetyczną ozdobą przestrzeni wewnątrz, aby tak było konieczne jest jednak dobieranie roślin zgodnie z zaleceniami ogrodników.

Racjonalnym wyborem jest tu roślinność zachowująca podobne walory estetyczne przez cały rok. Chodzi tu o rośliny zimozielone, zamiast tych kwitnących jedynie przez krótki czas. Istotna jest także prostota pielęgnacji, dzięki czemu nie musimy stosować złożonych metod na utrzymanie atrakcyjnego terenu wokół ogrodzenia. Jeżeli roślinność znajduje się tuż przy ogrodzeniu to dobrze jest kierować się gatunkami takimi jak dzika róża, czy berberysy. Dzięki nim unikniemy problemu z uszkadzaniem roślin przez przechodniów, którzy mogliby chcieć zrywać posiadane na działce kwiaty. Ważne jest także zwrócenie uwagi na możliwość przebiegających linii elektrycznych lub gazowych, przy ich występowaniu należy wybierać gatunki o płytkich korzeniach. Ważny jest również wybór roślinności odpornej na działanie szerokiego zakresu temperatur. Zalicza się tu dostęp do światła słonecznego, wpływ mrozu lub palącego słońca na nasadzenia. Może się okazać, że początkowo piękne kwiaty bardzo szybko zmarnieją i staną się szpecącym elementem. Warto obserwować miejsca bardziej nasłonecznione i bardziej cieniste. Ułatwi to w przyszłości dobór roślin dla poszczególnych miejsc wokół ogrodzenia.

Popularnym wyjściem jest też żywopłot, wymaga on jednak szczególnej uwagi. Istnieje roślinność potrzebująca regularnej kontroli i przycinania, jak i gatunki mniej wymagające. Jednym z najmniej czasochłonnych rozwiązań są tuje, rosną w szybkim tempie, nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji i prezentują się estetycznie. Kwestia przycinania tyczy się więc nie tylko krzewów, ale też pozostałych roślin. Im mniej przycinania, tym mniej pracy. Przykładem roślin korzystnych pod tym względem są berberysy, czy bukszpany. W przypadku drzew wybór jest dość szeroki, jednak dla zastosowań posesyjnych najlepiej jest wybierać świerki lub cisy. Wynika to z ich wysokości, która nie przekracza zwykle 2 – 3 metrów. Im wyższe drzewo i bardziej rozrastające się, tym trudniej o pielęgnację. Jeszcze inną opcją są pnącza, które owijają niczym pajęcza sieć całe ogrodzenia. Tutaj należy kierować się typem ogrodzenia, ciekawy efekt uzyskamy z panelami z siatki. Rośliny z łatwością będą owijać się wokół niej, tworząc niezwykle interesujące połączenie z naturą. Dodatkową funkcją takiego rozwiązania jest wypełnienie szczelin w siatce, co umożliwia uzyskanie poczucia prywatności. Tutaj możemy skorzystać z popularnego bluszczu okalającego całą konstrukcję. Jest to wieloletni gatunek odporny na warunki atmosferyczne. Niemniej jednak należy pamiętać, ze bluszcz z wiekiem będzie wymagał większej pielęgnacji ze względu na rozrastanie się. Jeżeli mamy taką możliwość to dobrze jest obserwować gatunki drzew i krzewów występujących w okolicy. Zyskujemy wtedy świadomość, iż podobna roślinność radzi sobie dobrze na typie gleby jaki posiadamy wokół posesji.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.