Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Ogrodzenie w granicy działki, między sąsiadami – wymogi prawne.

Dodano: rok temu Czytane: 583

Postawienie ogrodzenia może okazać się niezwykle problematyczne dla wielu inwestorów. Kłopoty te wynikają z nie do końca oczywistych wymagań natury prawnej.

Ogrodzenie w granicy działki, między sąsiadami – wymogi prawne.
Postawienie ogrodzenia może okazać się niezwykle problematyczne dla wielu inwestorów. Kłopoty te wynikają z nie do końca oczywistych wymagań natury prawnej pod kątem obowiązków właściciela posesji oraz sąsiada. Ciągle zmieniające się prawo budowlane przyprawia o zawrót głowy, jednak ostatnia nowelizacja ustawy o Prawie Budowlanym może znacząco ułatwić rozeznanie się w panujących zapisach. Co należy wiedzieć jeszcze przed próbą postawienia ogrodzenia w granicy działki z sąsiadem lub wzdłuż ulicy? W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zapisom.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym uproszczone zostały zapisy dotyczące budowy małych i nieskomplikowanych zabudowań, w tym ogrodzeń. Nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku oraz inne zapisy pozwalają inwestorom na budowę ogrodzeń bez składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów przy zachowaniu warunku, iż ogrodzenie nie przekracza wysokości 2,20 m mierząc od poziomu terenu. Takich wymagań jest więcej, o czym powiemy za chwilę. W przypadku, gdy mamy dwie działki (teren inwestora oraz działkę sąsiada) i miejsca te dzieli uskok to konieczne będzie wykonanie muru oporowego, który to wymaga od nas uzyskania pozwolenia na budowę. Taka konstrukcja musi spełniać wszelkie zasady sztuki budowlanej, wymagania technicznie. W praktyce więc nie może to być konstrukcja mogąca w jakikolwiek sposób stwarzać zagrożenie dla przebywających w pobliżu osób. Prawo budowlane dokładnie reguluje tą kwestię wskazując, iż ogrodzenie nie może mięć ostro zakończonych krawędzi na wysokości 1,8 m. Mowa tu o zakończeniach w postaci metalowych szpiców, drutu kolczastego, czy tłuczonego szkła.

Jeśli chodzi o odległości naszego płotu od działki sąsiada to trzeba stosować się dokładnie do projektu budowlanego oraz planu dostarczonego przez geodetę. Kwestią sporną jest sytuacja, w której dwoje sąsiadów chce tańszym kosztem uzyskać konstrukcję oddzielającą działki od siebie przy pomocy jednego ogrodzenia. Wówczas wielokrotnie dochodzi do konfliktów, które mogą skończyć się w sądzie. W takiej sytuacji warto przybliżyć sąsiadom art. 154 Kodeksu Cywilnego, który stwierdza, iż ogrodzenie położone w granicy dwóch działek (inwestora i sąsiada) służy do użytku obu stron. Możemy więc podzielić koszt postawienia ogrodzenia na dwie osoby jeżeli stosunki z naszym sąsiadem są dobre. W innym wypadku mimo jasnych zapisów prawa może wystąpić problem i sąsiad może zgłosić zastrzeżenia o naruszenie granicy działki.

Dogadaliśmy się z sąsiadem i co dalej?

Zgodnie z kodeksem cywilnym obydwaj sąsiedzi mają takie samo prawo do korzystania z ogrodzenia będącego częścią wspólną. Najlepiej jest podzielić finanse na pół i zdecydować wspólnie o wyborze materiału, czy koloru. Jeśli jednak nijak nie możemy się dogadać to lepiej samemu pokryć koszt ogrodzenia postawionego po swojej stronie działki. Tym samym unikamy wszelkich zgłoszeń o naruszeniu granicy. Należy pamiętać, iż w razie zniszczenia się z biegiem lat ogrodzenia mamy prawo do otrzymania zwrotu części kosztów poniesionych w ramach jego naprawy. Gorzej, gdy ogrodzenie uległo całkowitemu uszkodzeniu. W przypadku braku zgodnego sąsiada musimy liczyć się z ponownym pokryciem kosztów płotu. Pojawia się więc pytanie, czy konieczna jest zgoda sąsiada na postawienie ogrodzenia, skoro i tak koszty pokrywamy sami? Otóż lepiej jest przed budową ogrodzenia podpisać umowę z sąsiadem będącym właścicielem pobliskiej działki. Dzięki temu nie musimy martwić się o późniejsze zgłaszanie naruszenia właśności, czy też problemy w uzyskaniu pieniędzy za część kosztów związanych z naprawą. Taki dokument powinien zawierać dokładnie rozpisany podział kosztów budowy płotu, kwot za zakup materiałów, muszą znaleźć się w nim niezbędne dane personalne, numery działek oraz podpisy obu stron. Jako załącznik do umowy trzeba dołączyć także projekt ogrodzenia z dokładnym opisem do co wymiarów, metod budowy oraz wykorzystanych materiałów.

A co jeśli chodzi o odległość ogrodzenia od drogi gminnej?

Jeżeli przyszłe ogrodzenie będzie graniczyło z droga gminną to przyjmuje się, że nie może ono przekraczać linii rozgraniczającej ulicy. Niekiedy potrzebna jest analiza dodatkowej dokumentacji np. miejscowego planu zagospodarowania, który może zakładać możliwość poszerzenia drogi. Dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie osi ogrodzenia bliżej domu, aby zostawić wolną przestrzeń dla ewentualnego poszerzenia ulicy. Pamiętajmy też, że działka znajdująca się na skraju dwóch ulic może wymagać wykonania ściętego ogrodzenia. Wynika to z możliwości ograniczenia widoczności drogi dla kierowców, co może skutkować odmowną decyzją ze strony starostwa. Warto więc uwzględnić ten fakt już na etapie przygotowywania projektu.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.