Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Rodzaje ogrodzeń. Jak je dopasować do stylistyki budynku?

Dodano: rok temu Czytane: 198

Nowoczesne ogrodzenia wykonane z kamienia, drewna, metalu lub betonu zupełnie nie przypominają dawnych konstrukcji bez wyrazu. Producenci starają się trafić w gusta wymagających klientów.

Rodzaje ogrodzeń. Jak je dopasować do stylistyki budynku?
Nowoczesne ogrodzenia wykonane z kamienia, drewna, metalu lub betonu zupełnie nie przypominają dawnych konstrukcji bez wyrazu. Producenci starają się trafić w gusta coraz bardziej wymagających klientów, zmieniają się więc projekty i zastosowane techniki. Podobnie wygląda kwestia połączeń materiałów i ich dopasowania do dowolnej stylistyki obiektu.

Ogrodzenia z drewna

Ten ponadczasowy materiał jest wykorzystywany do budowy ogrodzeń od wielu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że nadaje się on doskonale zarówno do budynków o nowoczesnej kubaturze, jak i tych nieco starszych. Wszystko zależne jest od wykorzystania wyraźnego stylu tego materiału, który pod okiem projektanta może pełnić rolę wspaniałego dopełnienie każdego obiektu. Często ogrodzenia tego typu są łączone z domami obłożonymi deskami lub też w przypadku konstrukcji betonowych, konstrukcję układa się w formie smukłych wykończeń. Krawędziom nadaje się kształt fali, która bardzo dobrze współgra z budynkami, ścianami tynkowymi oraz zielenią w ogrodach. Producenci w celu jak jak najlepszej wytrzymałości ogrodzeń z drewna wykorzystują przy ich budowie drewno o określonym gatunku.

Ogrodzenia z betonu

Beton to sprawdzony i trwały materiał, który znajduje zastosowanie w nowoczesnych realizacjach. Wizualny chłód tego materiału pozwala na tworzenie niezwykłych aranżacji. Bardzo dobrze sprawdzają się tu pustaki, które stanowią lekki i łatwy w przenoszeniu stelarz. Całość uzupełnia się betonem, co dokładnie wiąże ze sobą materiały. Można tu pobawić się w bardzo kreatywne rozwiązania do złudzenia przypominające duże kamienie zestawione ze sobą w jedną bryłę. Główną zaletą takiego ogrodzenia jest wytrzymałość na negatywne warunki atmosferyczne. Nie ma potrzeby okresowego odświeżania jak w przypadku drewna, czy stosowania co kilka lat specjalnych impregnatów. Beton daje wizualny majestat budynkom, co da się dowolnie wykorzystać zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i tych zupełnie tradycyjnych. Pamiętajmy jednak, że mały obiekt osłonięty dużym ogrodzeniem będzie zaburzał wizualnie przestrzeń i sprawi, że ciekawy budynek zginie w gąszczu betonu.

Ogrodzenia z metalu

Znane wszystkim metalowe ogrodzenia występują w formie popularnych kształtowników lub też prostych paneli o geometrycznych kształtach. Częstym rozwiązaniem dla nowoczesnych obiektów jest zastosowanie paneli z wypełnieniem z siatki ze stali, co daje interesujący efekt wizualny. Można też pokusić się o wyrazistość przy wykorzystaniu kształtowników lub paneli rozmieszczonych na bardzo niewielkiej szerokości. Daje to wygląd stabilnej, nowoczesnej i konstrukcji pełniącej jednocześnie rolę odgradzającą od spojrzeń sąsiadów. Wykorzystanie paneli może również pełnić uzupełnienie wizualne dla elementów budynku np. obłożenia balkonu, czy elewacji.

Ogrodzenie z kamienia

Jest to materiał, który przetrwa każdą próbę czasu. Natura zapewniła inwestorom dostęp do droższego, ale zarazem bardzo wytrzymałego materiału. Kamienie wykorzystuje się także w nowych aranżacjach, lecz z uwzględnieniem kubatury budynku i działki. Takie ogrodzenie z kamienia sprawdzi się dla większych terenów, gdyż jest bardzo masywne. Kamienie można wykorzystać jako fragment ogrodzenia w miejscu podmurówki lub stworzyć z nich całą konstrukcję. Przykładem mogą być tu ogrodzenia gabionowe złożone z siatki, którą wypełnia się dowolnymi kamieniami. Z kolei sam kamień jakiego można użyć to granit, wapień, piaskowiec, kwarcyt, łupek, czy glejs. Szerokie spektrum wyboru pozwala na dostosowanie się do najbardziej złożonych aranżacji stworzonych przez projektanta. Zobacz także: Klinkier jako materiał do wykonania ogrodzenia.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.