Dzisiaj jest: 21.11.2019, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę przy stawianiu ogrodzenia?

Dodano: rok temu Czytane: 235

Polskie prawo bardzo dobrze reguluje kwestię budowy ogrodzeń stosowanych zarówno przy domach, ale też przy siedzibach firm.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę przy stawianiu ogrodzenia?
Polskie prawo bardzo dobrze reguluje kwestię budowy ogrodzeń stosowanych zarówno przy domach, ale też przy siedzibach firm. Bez względu na rodzaj ogrodzenia nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, natomiast w większości sytuacji potrzebne jest zgłoszenie zamiaru postawienia takiej konstrukcji. Przez zgłoszenie rozumiemy tu pisemne powiadomienie starostwa o planach postawienia ogrodzenia. Kiedy będzie to konieczne?

Przepisy określają jasno, iż dla ogrodzeń o wysokości powyżej 2,2 m bez względu na miejsce położenia potrzebne jest zgłoszenie. Natomiast dla ogrodzeń nieprzekraczających wysokości 2,2 m nie ma takiej potrzeby. Dokument składamy zawsze przed terminem planowanego rozpoczęcia prac budowlanych, trzeba to zrobić przynajmniej na 21 dni wcześniej. Wynika to z procesu decyzyjnego, który trwa w tym czasie. Jeżeli po upływie tego terminu licząc od daty doręczenia zgłoszenia nie otrzymamy decyzji odmownej to oznacza tzw. milczącą zgodę na budowę ogrodzenia. Zgłoszenie jest także wymagane w sytuacji, kiedy planowane ogrodzenie znajduje się w bliskiej odległości od miejsc publicznych takich jak: parki, place, tory kolejowe itp. Jakie dane do naszego wniosku musimy przygotować? W dokumencie opisujemy zakres prac, sposób ich wykonania, rodzaj działań oraz termin rozpoczęcia budowy. Oprócz tego niezbędne jest oświadczenie, że mamy prawo do dysponowania nieruchomością. Niekiedy organ właściwy może zażądać dostarczenia rysunków lub szkiców. Sprzeciw urzędu jest możliwy jednak wynika on zwykle z naruszenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub innych zapisów zawartych w ustawie o drogach publicznych oraz innych dokumentach budowlanych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nietypowym ogrodzeniem pełniącym dwie funkcje: ogrodzenia domu oraz muru oporowego to uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne. Podobnie wygląda sprawa różnic w poziomach między poszczególnymi działkami, gdzie mur oporowy pełni funkcję uniemożliwiającą obsuwanie się ziemi. Wówczas właściciel działki chcąc wybudować ogrodzenie będzie musiał postarać się o stosowne pozwolenie. Jest to całkiem logiczne wyjście, gdyż dla przykładu konstrukcja stalowa jest mocowana do betonowej wylewki, która musi spełniać niezbędne wymogi techniczne. Złe wykonanie mogłoby zagrażać osobom znajdującym się w pobliżu ogrodzenia.

Budowę ogrodzenia można wykonać w czasie trzech lat od zawartego w zgłoszeniu terminu. Jeżeli nastąpi to później to chęć budowy ogrodzenia trzeba będzie zgłosić ponownie. A co w przypadku ogrodzenia prowizorycznego, czyli montowanego przy wszelkiego rodzaju placach budowy? Tego typu konstrukcja nie wymaga od nas podjęcia jakichkolwiek działań natury prawnej, nie potrzeba ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku ogrodzeń znajdujących się po sąsiedzku, czyli wskazujących granicę między naszą działką, a działką sąsiada. Osobny artykuł na ten temat jest dostępny na naszym portalu.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.